My ludzie z planety Ziemia book cover

My, ludzie z planety Ziemia

My, ludzie z planety Ziemia, to zbiór siedmiu opowiadań utrzymanych w konwencji fantastyki. Nie stanowią one całości, lecz mają wspólny mianownik. Akcja wszystkich opowiadań toczy się na Ziemi ‒ skupiają się one na człowieku, jego przeżyciach, rozterkach i problemach.

Bez wątpienia „Odyseja terrańska” jest wyobrażeniem początków życia na Ziemi. Składa się z trzech epizodów. Istotnie opowiadanie zwraca uwagę na cykliczność powstawania i niszczenia życia. Pokazuje jak dużą rolę w tym procesie odgrywać może przypadek.

Niewątpliwie „Skazany na samobójstwo”, to ponura wizja przyszłości w której skazańcy sami wymierzają sobie sprawiedliwość. W związku z tym groźnych przestępców skazuje się na karę samobójstwa, która jest odpowiednikiem, ogólnie nieuznawanej, kary śmierci.

Wydaje się, że „Być bohaterem” to nieco humorystyczna historia, w której Supermeni zatrudniani są na etatach państwowych, aby nieść pomoc ludziom w sytuacji zagrożenia.

W opowiadaniu „Krasnale” poruszono problem współistnienia obok siebie dwóch inteligentnych cywilizacji. Rasa krasnali toczy walkę z siłami bezpieczeństwa, które chcą zlikwidować wszelkie ślady jej istnienia.

Opowiadanie „Światło w tunelu” rozpoczyna się w momencie śmierci głównego bohatera. Jego dusza odłącza się od ciała, podąża tunelem w stronę światła i spotyka Boga. Jednak nie jest to spotkanie, jakiego oczekiwał.

W opowiadaniu „Wojna, której nie było” przedstawiony jest proces manipulacji społeczeństwem. Główny bohater, imigrant wcielony do wojska, ucieka z frontu, by odnaleźć matkę. Odkrywa, że wojna w której bierze udział, w rzeczywistości się nie toczy.

Kończąc, ostatnie z opowiadań, „Pożegnanie z Marsem”, porusza problem blokowania dostępu do informacji, mogących wpływać na los ogółu.

Jarosław Bloch (ur. 1975 w Katowicach). Z wykształcenia geograf, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie nauczyciel i wychowawca w VI Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. Z zamiłowania pisarz i fotograf. Miłośnik górskich wędrówek. Społecznik. Prowadzi bloga o tematyce edukacyjnej pt. „Co z tą edukacją?”. Futurysta. W swojej twórczości podejmuje temat roli człowieka w zmieniającym się świecie.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzję książki na blogu: Bo ja lubię kawę i książki

Zapoznaj się z darmowym fragmentem

Format-ebooki

E-book dostępny w formatach: