Bajki słowiańskie book cover

Bajki słowiańskie

Bajki słowiańskie, to zbiór najpiękniejszych opowieści i legend przekazywanych przez naszych przodków. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów.

Bajki słowiańskie były przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.

Słowianie to najliczniejsza etnicznie i językowo indoeuropejska grupa ludności w Europie, zamieszkująca głównie środkową, wschodnią i południowo-wschodnią część tego kontynentu. W dawnym hermetycznym i tradycyjnym świecie prawdopodobnie ubierano się tak samo, mówiono tym samym językiem i wyznawano te same obyczaje. Byłeś po prostu uczestnikiem swojej kultury, która dodatkowo spajała cię ze swoim środowiskiem. Do tego twoją tożsamość potwierdzały rytuały przejścia takie jak postrzyżyny i zapleciny oraz małżeństwo a być może wcześniej była to Noc Kupały. W takiej sytuacji było niezwykle mało prawdopodobnym aby nie odczuwano też poczucia tożsamości ze swoją grupą i miejscem urodzenia.

Zwyczajowo Słowianie dzielą się na: wschodnich (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini), zachodnich (Polacy, Czesi, Słowacy, dawniej Słowianie połabscy) i południowych (Serbowie, Chorwaci, Słoweńcy, Macedończycy, Bułgarzy). Jak każda społeczność Słowianie mieli swoje legendy i bajki. W roku 1932 ukazała się książka zawierająca bajki ludów słowiańskich. Zebrał je, przetłumaczył i wydał w formie książki Bolesław Londyński. Pisał także pod pseudonimami: M. Rościszewski i Bruno Las. Londyński (ur. 5 stycznia 1855 w Radzyniu Podlaskim a zm. 30 września 1928 w Poznaniu) – to polski tłumacz i pisarz, autor wielu podręczników dobrego wychowania i bajek dla dzieci.

Ebook zawiera 35 bajek! ZAPRASZAMY DO ZAKUPU !!!

Ebook dostępny we wszystkich dobrych księgarniach internetowych

Zapoznaj się z darmowym fragmentem

Format-ebooki

E-book dostępny w formatach: