Eugeniusz Toman

Eugeniusz Toman (Eugeniusz Tomsia) – pilot, dziennikarz, animator kultury.  Autor książki Alarm pod gwiazdami

Eugeniusz Toman (Eugeniusz Tomsia) – pilot, dziennikarz, animator kultury. Urodził się w 1949 roku w Podegrodziu koło Drawna na Pomorzu Zachodnim.
W 1967 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Choszcznie, następnie Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie (1971) i Uniwersytet Warszawski na wydziale dziennikarstwa (1988). Latał na szybowcach (Czapla, Bocian), samolotach śmigłowych (Junak-3, TS-8 Bies) i odrzutowych (Lim-2, Lim-6). W latach 1972-1974 służył w 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego w Mirosławcu, uzyskując drugą klasę pilota wojskowego, później pełnił funkcję oficera sztabowego w 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie. W 1980 roku został publicystą tygodnika lotniczego „Wiraże” w Poznaniu; w latach 1991-1995 był zastępcą redaktora naczelnego. Zajmował się głównie bezpieczeństwem latania. Opublikował ponad 900 artykułów i reportaży, w tym w „Polsce Zbrojnej”.

 Jego starania o reaktywowanie przedwojennego poznańskiego pisma „Lotnik” nie uzyskały akceptacji cywilnego ministra obrony, dlatego odszedł do rezerwy. Następnie współpracował z wydawnictwami książkowymi, polonijnym portalem „Recogito” i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich. Opracował kilka zbiorów prozy i poezji autorów współczesnych, wraz z żoną poetką zorganizował 50 spotkań literacko-muzycznych w „Cafe Głos” – w autorskim Klubie Piosenki Literackiej „Szary Orfeusz” (1996-2001). Zredagował śpiewnik na 100-lecie powstania wielkopolskiego „Wielkopolska w naszych sercach” (Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego, Poznań 2018). Jest autorem książek: Podniebni żołnierze (Wydawnictwo Rhytmos, Poznań 2015), Boski Order. Opowieści reportera lotniczego (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2019) i Śmiercionośne skrzydła (e-book). Mieszka w Poznaniu.