Niepowtarzalni z Wielkopolski book cover

Niepowtarzalni z Wielkopolski

Niepowtarzalni z Wielkopolski  jest dziesiątą publikacją Autora. Omawia losy niewielkiej grupy zawodowej (2173 osoby) lekarzy weterynarii, pracujących w zawodzie w latach II wojny światowej.


Niepowtarzalni z Wielkopolski to niewielka grupa niezwykle patriotycznych i bohaterskich weterynarzy. Godnych podziwu i naśladowania a jednocześnie bardzo skromnych i prawych obywateli. Polscy weterynarze działali na tak wielu frontach. Angażowali się w liczne operacje II wojny światowej. Dlatego ciężko zaszufladkować ich aktywność i nadać jej sztywne ramy spójnej, jednolitej struktury. Byli obecni w czasie wielkich bitew. Bezsprzecznie uczestniczyli w misjach wywiadu. Niewątpliwie organizowali podziemny ruch oporu i stawiali czoła niemieckiemu i sowieckiemu totalitaryzmowi. Ponieważ ich aktywność przybierała różne formy. Przede wszystkim dlatego Autor postanowił zebrać ich losy w książce opowiadającej wybranych bohaterów II wojny światowej.

Dlatego książka ta związana jest z propozycją Autora wmurowania TABLICY PAMIĘCI na frontonie siedziby Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Poznaniu. Publikacja zawiera 51 nazwisk lekarzy weterynarii związanych z Wielkopolską. Przede wszystkim tych, którzy zginęli/polegli czy zostali zamordowani w okresie walk z okupantami i innymi wrogami, ponad 70 lat temu.
Niepowtarzalni” ginęli nie tylko na froncie – w walkach nad Bzurą czy pod Monte Cassino. Jako zakładnicy w pierwszych dniach wojny czy w powstaniu w getcie bądź w powstaniu warszawskim ale także w obozach, czy zamordowani strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie i w Ponarach. Swoje młode życie oddali także tuż po wojnie, w wyzwolonej i wolnej Polsce.

Autor, dr n. wet. Włodzimierz A. Gibasiewicz, urodził się w Sulmierzycach. Mieszkał w Ostrowie Wlkp. Ukończył Technikum Weterynaryjne we Wrześni oraz Wydział Medycyny Weterynaryjnej na dzisiejszym Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 40 lat prowadzi gabinet weterynaryjny dla dużych i małych zwierząt w Dusznikach.

Zapoznaj się z darmowym fragmentem

Książka dostępna w formatach: Format-papierowy_ebooki

Comments are closed.