Brdowskie korzenie i ślady Poli Negri book cover

Brdowskie korzenie i ślady Poli Negri

Podczas otwarcia wystawy „Pola Negri. Legenda Kina” odbyła się premiera książki Dariusza Racinowskiego Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem. Brdowskie korzenie i ślady Poli Negri.

Z pewnością pierwszą myślą, jaką przywodzi lektura książki Dariusza Racinowskiego o brdowskich śladach Poli Negri, jest stare polskie powiedzenie: cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Niewątpliwie potwierdza to fakt, że żyjąc w jakimś konkretnym mieście czy miejscowości, słabo znamy jego dzieje. Dlatego nie bardzo orientujemy się, jakie postacie pojawiały się lub urodziły w jego przestrzeni.

Hasło Pola Negri budzi najczęściej jedno, konkretne skojarzenie – Hollywood. Tym czasem ta polska aktorka jako pierwsza zrobiła oszałamiającą karierę zarówno w Polsce, jak i w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Jednak była też związana mocno z kilkoma miastami i miejscowościami w swoim rodzinnym kraju. Poza Lipnem, Warszawą czy Bydgoszczą jednym z tych miejsc był Brdów. Niewielka wówczas osada położona w północnej części powiatu kolskiego. Negri bywała tu ze względu na rodzinę jej matki, której korzenie właśnie wyrastają z tej miejscowości.

Tym właśnie korzeniom i związkom poświęcona jest praca Dariusza Racinowskiego. Autor ostatnie kilka lat poświęcił, śledząc te ślady w źródłach różnej proweniencji, a ich efekt przedstawił w niniejszej publikacji. Warto do niej sięgnąć i poznać nieznany, jak się wydaje poza Brdowem może, wątek z życia wielkiej, polskiej gwiazdy, której prawdziwe imię i nazwisko to Apolonia Chałupiec.

Z recenzji prof. nadzw. dra hab. Piotra Gołdyna
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Relację z premiery książki można obejrzeć TUTAJ

Zapoznaj się z darmowym fragmentem

Książka dostępna w formatach: Format-papierowy_ebooki