Przebieg procesu wydawniczego.

Zastanawiają się Państwo nad tym, jak wydać książkę?

Wielu autorów boi się, że umowa jaką zawierają z wydawnictwem może zawierać kruczki prawne, które doprowadzą ich do poniesienia strat oraz, że umowy te są po prostu niekorzystne.
Największe obawy autorów budzi sformułowanie “przekazanie praw autorskich“. Boją się oni tego, że podpisanie umowy zawierającej to sformułowanie doprowadzi do tego, że utracą kontrolę nad swoim dziełem, że wydawnictwo pozbawi ich prawa do swobodnego decydowania o swoim utworze.

Proces wydawniczy nie może ruszyć bez zawarcia umowy i przekazania praw autorskich. Zapis ten jednak jest konieczny ze względu na obowiązujące w Polsce prawo. Wydawca musi zabezpieczyć się po to, żeby nie odpowiadać za naruszenie tych praw. Należy jednak pamiętać, że umowa o przekazaniu praw autorskich nie spowoduje, iż ktokolwiek inny będzie miał prawo podpisać się pod utworem literackim. Powoduje ona jedynie, iż wydawca uzyskuje prawo do wydania i sprzedaży danego utworu. Jest to konieczne, ponieważ ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych penalizuje wydawanie czyjegoś utworu bez jego zgody, jako przestępstwo. Za popełnienie tego przestępstwa wydawca może zostać ukarany, nawet karą pięciu lat więzienia.

Warto nadmienić także, że ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych dzieli prawa autorskie na majątkowe i osobiste, a przedmiotem umowy są jedynie prawa majątkowe. Koniecznym jest też podkreślenie, że autor podpisujący umowę z wydawcą nie zrzeka się praw do honorarium za sprzedaż książek.

Jeżeli interesuje Państwa problem jak wydać książkę lub ebook, to spieszymy odpowiedzieć, że procedura wygląda w obu przypadkach podobnie i jest bardzo zbliżona do procedury wydania tradycyjnej książki.

Proces Wydawniczy możemy podzielić na następujące etapy:

Warto podkreślić, że wydawanie książek to proces wieloetapowy.

Początkowo autor powinien nawiązać kontakt z wydawnictwem. Podczas rozmów powinien ustalić szczegóły takie, jak: nakład, jakość papieru, format książki, rodzaj okładki i inne.

Przebieg procesu wydawniczego - infografika.
Kontakt z wydawnictwem i omówienie szczegółów.

Po uzgodnieniu szczegółów można podpisać umowę (o jej zapisach pisaliśmy już powyżej). Autor przesyła do wydawnictwa pliki zawierające materiał do książki. Pliki można przysłać we formatach: doc, odt, rtf lub pdf.

Przebieg procesu wydawniczego - infografika.
Podpisanie umowy i przesłanie plików książki.

Następnie działanie podejmuje wydawnictwo. Zajmuje się ono między innymi składem, łamaniem, korektą, i pozostałymi działaniami, które ogólnie można określić jako przygotowanie do druku. Następnie gotowe książki trafiają do drukarni. Po wydrukowaniu trafiają na półki księgarni, a autor może cieszyć się rosnącą sprzedażą.

Przebieg procesu wydawniczego - infografika.
Wydawnictwo przygotowuje książkę lub e-book i kieruje gotowy utwór do sprzedaży.

Wydawnictwo WITANET oferuje wydanie książki lub ebooka w formie pełnego finansowania przez Autora. Uważamy, że jest to korzystne rozwiązanie dla początkujących autorów, których jako jedyni nie boimy się promować.

Współpracujemy z kilkoma dystrybutorami książek (hurtowniami księgarskimi), zarówno ogólnopolskimi jak i regionalnymi. Umożliwia to potencjalną sprzedaż książek czy ebooków w kilkuset księgarniach (również w sieciach handlowych), stacjonarnych i internetowych. Dzięki temu minimalizujemy prawdopodobieństwo, iż książka nie będzie się sprzedawać.

Jeżeli jesteś początkującym autorem i nie boisz się zadebiutować, to skontaktuj się z nami. Nie tylko wydamy Twoje dzieło, ale także pomożemy Ci w rozpoczęciu Twojej kariery literackiej. Zapraszamy!

UWAGA! Redakcja nie zwraca przesłanych maszynopisów.