Romantyka latania to ciąg dalszy książki Eugeniusza Tomana o lotnictwie wojskowym z historią w tle Alarm pod gwiazdami (Witanet, 2019), która przedstawia drogę licealisty do lotnictwa wojskowego, pragnącego spełnić marzenie o Ikarze. Dlatego Romantyka latania to kontynuacja tych przygód
Socjalistyczna armia przynosi mu wiele rozterek. Rodzi refleksję o tożsamości przodków. W związku z tym czyni go świadkiem przemian społeczno-politycznych kraju w latach 1968-1971. Ta książka jest zbiorem 16. synoptycznych opowieści reportera lotniczego, przedstawiającego nietypowe zdarzenia w lotnictwie wojskowym drugiej połowy ubiegłego wieku. Autor przybliża czytelnikom trud zawodu „zdobywców przestworzy” i pasję pilotów zasiadających za sterami odrzutowców. Szczególną uwagę przyciągają jego wrażenia z lotów wykonanych osobiście: w nocy, zimą i do stratosfery. Ponadto razem z nim przeżywamy losy poznańskiego pilota kpt. Kazimierza Spornego z „Cyrku Skalskiego”, biorącego udział w bitwie o Anglię, poznajemy dramaty pilotów współczesnych i przyczyny katastrof lotniczych.
Ilu pilotów zginęło na wojnie, a ilu podczas szkolenia lotniczego w czasie pokoju, jak zakończyło się uderzenie pioruna w samolot, dlaczego pilot katapultował się nad Bałtykiem i jak był ratowany, gdzie obecnie w Polsce znajduje się baza dronów – to tylko kilka pytań do mało znanych faktów. Niewątpliwie Eugeniusz Toman obala też mit o istnieniu UFO. Kilkanaście zdjęć autorskich na zakończenie Romantyki latania ilustruje, gdzie i jak pamięta się o tych, którzy zginęli śmiercią lotnika.
Zapoznaj się z darmowym fragmentem
Książka dostępna w formatach: