jak wydać książkę

Sprzedaż e-booków wzrasta

Sprzedaż e-booków ma na koniec 2015 roku wynieść 60 mln zł netto. W 2016 nawet 85 mln zł według prognoz Virtualo – jednego z największych dystrybutorów e-książek w Polsce. Zakończone Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to wydarzenie łączące świat wirtualnych i tradycyjnych czytelników.


Rosnąca dostępność tytułów w wersji cyfrowej, przede wszystkim w segmencie e-booków, audiobooków i e-prasy powoduje, że Polacy coraz chętniej czytają w ten sposób. Dla przykładu, aktualnie w ofercie największego dystrybutora znajduje się ponad 43 tys. tytułów w wersji elektronicznej. Na koniec ubiegłego roku tytułów było 37 tys. Co ciekawe, mimo że szacuje się, iż rynek książki elektronicznej stanowi około 2 proc. całego rynku książki w Polsce, to osoby czytające w formie elektronicznej – czytają zdecydowanie więcej, około 30 ebooków rocznie, czyli prawie 3 razy więcej niż tradycyjni czytelnicy.
Nowoczesna forma czytania, biorąc pod uwagę ceny książek papierowych, wydaje się też zdecydowanie tańsza. Średnia cena pojedynczego ebooka w najpopularniejszych kategoriach wynosi 19,80 zł, więc jest o 20-30 proc. niższa od książki drukowanej.

Analizując nasze wyniki sprzedażowe z pierwszych trzech kwartałów br. i porównując sprzedaż e-booków sprzed 5 lat, kiedy wyniosła 2 mln złotych netto, z prognozą na 2015 rok ze sprzedażą na poziomie 60 mln złotych – widać, że polski rynek e-książki ma nadal bardzo duży potencjał – mówi Robert Rybski, Prezes Virtualo. Duży wpływ na rozwój rynku ma rosnąca popularność nowoczesnej, mobilnej formy czytania, ale również z roku na rok coraz większa i bardziej atrakcyjna oferta dla e-czytelników – dodaje Robert Rybski.

Jak wynika z danych Virtualo, typowy nabywca ebooka to najczęściej osoba młoda w wieku 25-34 lata lub w wieku 35-44 lata.

Najczęściej po studiach, aktywna zawodowo, mieszkaniec dużych miast, głównie z województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego lub dolnośląskiego. Również z badania przeprowadzonego pod patronatem Biblioteki Analiz wynika, że 67 proc. czytelników książek cyfrowych ma od 25 do 45 lat. Ebooki kupują częściej mężczyźni, którzy w przypadku księgarni dystrybutora stanowią 60 proc. klientów. Według sprzedawców wynika to z większego zainteresowania panów nowymi technologiami, jednak różnica ta powinna stopniowo się zmniejszać.
Bieżący rok według prognoz Virtualo ma zakończyć się ponad 50-procentowym wzrostem sprzedaży na rynku ebooków. Mimo iż dane o tradycyjnym czytelnictwie, nie napawają optymizmem, to rynek książki elektronicznej jest na fali wzrostu. Jak podkreślają sami dystrybutorzy oraz eksperci, rozwój rynku ebooków napotyka również bariery. Dwie główne, które niekorzystnie zakłócają dynamikę wzrostu sprzedaży ebooków w Polsce to wciąż zbyt wysoka stawka VAT oraz piractwo.

Jak pokazują dane Virtualo z trzech kwartałów 2015, czytelnicy najchętniej kupują książki z kategorii kryminał i sensacja (19,5 proc. całościowej sprzedaży). Następnie literatura piękna (17 proc.), fantastyka (9,8 proc.), literatura faktu (5,8 proc.) oraz romans i erotyki (5,5 proc.).
Największym bestsellerami wśród książek elektronicznych w 2015 roku są:

  • Blackout Marca Elsberga,
  • Gniew Zygmunta Miłoszewskiego,
  • Marsjanin Andy’ego Weira,
  • Co nas nie zabije Davida Lagercrantza oraz
  • Okularnik Katarzyny Bondy.

przedruk za Wirtualną Polską (http://tech.wp.pl/kat,130036,title,Polacy-wydali-60-milionow-zlotych-na-ebooki,wid,17932330,wiadomosc.html)