Stracone złudzenia zawiera trzy opowieści, których przesłanie jest bardzo proste: każdy z nas ma marzenia, ale tylko nielicznym udaje się je zrealizować.
Stracone złudzenia rozpoczyna się historią aktora. Bohaterem pierwszej opowieści został usunięty z ekipy teatru gdyż nie posiadał dostatecznego wykształcenia zawodowego. Druga opowieść jest o o wiejskim organiście, który marzy o komponowaniu własnych utworów lecz brakuje wiedzy teoretycznej, by tworzyć. Trzecia z opowieści ukazuje młodego człowieka, który szuka prawdziwej przyjaźni. Cechą wspólną wszystkich bohaterów jest trudność w realizacji przyjętych marzeń.
Wszystkie te historie opowiadają o marzeniach, pragnieniach. Czy więc powinniśmy zrezygnować z pragnień? Oczywiście, że nie. To one ubarwiają nasze życie, motywują nas do działania i uszczęśliwiają. Właśnie po tym możemy poznać, że to właśnie pragnienie. Gdy czegoś bardzo chcemy, marzymy o tym, to towarzyszą nam takie emocje jak ekscytacja i radość. Na myśl o wymarzonych wakacjach potrafimy przebrnąć przez kolejny szary dzień. A planowanie wojaży zwyczajnie sprawia nam przyjemność.
Nieco inaczej kwestię tę przedstawił amerykański psycholog Abraham Maslow. W pierwszej połowie XX wieku stworzył on piramidę ludzkich potrzeb.Na samym jej dole umieścił potrzeby, których zaspokojenie jest niezbędne. Dopiero wtedy człowiek realizuje potrzeby wyższego rzędu.
Waldemar Lejdward jest byłym nauczycielem i wychowawcą młodzieży. Jego naczelnym credo było to aby tak przygotować wychowanków, żeby każdy młody człowiek znalazł w sobie siłę, by odnieść sukces. Wydawnictwo Witanet wydało również kolejną książkę Waldemara Lejdwarda Błękitnooka
Zapoznaj się z darmowym fragmentem
Książka dostępna w formatach: