Testament book cover

Testament

Testament  to historia nieistniejącego Zakładu dla Obłąkanych w Kortau napisana przez Pawła Jaszczuka, autora kryminałów retro.

Testament to przeżycia żyjących w nim kiedyś ludzi, które autor ukazał bardzo sugestywnie. Istotnie tak wiernie, że po ukazaniu się papierowego wydania powieści wielu wydawców i czytelników próbowało go namówić, by choć na chwilę pokazał im ów intrygujący, tajemniczy dziennik. Dziennik spisany przez Jürgena Schlichtingera, młodego psychiatrę.

Niewątpliwie jest rok 1914. W prowincjonalnym zakładzie dla obłąkanych w Allenstein, Jürgen Schlichtinger zakochuje się w swojej pacjentce. Bezsprzecznie prowokując los i uruchamiając ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń. Padają strzały w Sarajewie i zaczyna się pierwsza wojna światowa. Wydaje się, że dla Jürgena tak samo ważny jest klucz morderczych kormoranów, jak śmierć arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Na kartkach dziennika młodego psychiatry gra stary patefon, pijany wozak klęczy na Kaiserstrasse i pachnąca wiatrem koszula suszy się na wietrze. Zakochany lekarz nawet się nie domyśla, że wokół niego toczy się perfidna gra, w której staje się pionkiem.

Klimatyczny Testament,

(który doczekał się już dwóch wydań książkowych), po raz pierwszy ukazuje się w formie ebooka.

Co to znaczy pisać o sobie? Ciągle kłamać nie znając prawdy? A może jak zgwałcona przez męża Anna przekuwać resztę wstydu w obłęd?

Nienaturalne podniecenie, które prowadzi mą rękę, przekreśla benedyktyńską systematyczność dat, porządek zdarzeń, kierując uwagę na zapis chwili. Pisząc, zapominam o wielu sprawach, kręcę się w kółko, jak zamknięty w drucianej klatce lis.

Już trzecią noc kochamy się bez opamiętania. Oboje przeklinamy świt, który niszczy nasze uczucie i obiecujemy sobie, że następna i następna noc będzie nasza.

Paweł Jaszczuk  ̶  za powieść Foresta Umbra, której akcja toczy się w przedwojennym Lwowie, otrzymał prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru. Foresta Umbra, Plan Sary, Marionetki i Akuszer śmierci  ̶  nominowany do nagrody Kryminalnej Piły 2013  ̶  tworzą cykl lwowski z dziennikarzem śledczym Jakubem Sternem w roli głównej. Prócz kryminałów Jaszczuk jest autorem powieści obyczajowych: ‘Sponsora’, ‘Honolulu’ i ‘Ochronki Anioła Stróża’  ̶  nominowanej do nagrody Wawrzynu Literackiego Warmii i Mazur za 2013.
Jaszczuk lubi długie piesze wędrówki, spływy kajakowe i rosyjskie romanse śpiewane przy akompaniamencie gitary. Pociągają go mroczne klimaty. Przyparty do muru przyznaje, że inspiruje go Dostojewski

 Zapoznaj się z darmowym fragmentem

Format-ebooki

E-book dostępny w formatach: