Wraz z wernisażem, uroczysta premiera najnowszej książki regionalisty Dariusza Racinowskiego.
W poniedziałek 18 lipca o godz. 1300 w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. Kajki 44 otwarto wystawę „Pola Negri. Legenda Kina”. Podczas uroczystości odbyła się premiera książki Dariusza Racinowskiego Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem. Brdowskie korzenie i ślady Poli Negri.
Pola Negri (prawdziwe nazwisko Barbara Apolonia Chałupiec)
Z pewnością jeszcze jako młoda dziewczyna wraz ze swoją matką przyjeżdżała do Brdowa na wakacje. Godnym uwagi jest fakt, że to w Brdowie mieszkali jej dziadkowie. Jeszcze bardziej ciekawym jest fakt, że do dziś zachował się dom, w którym Pola Negri i jej matka spędzały wakacje. Podobnie intersującym jest to, że na brdowskim cmentarzu znajduje się także grób Franciszka Kiełczewskiego – dziadka hollywoodzkiej gwiazdy.
Niewątpliwie Brdów to urocza miejscowość w powiecie kolskim.
Bezsprzecznie posiada bogatą przeszłość. Dlatego wpisuje się w krąg miast związanych z życiem i działalnością Poli Negri. W związku z tym dołącza do takich miejscowości jak Lipno – miejsce urodzenia. Warszawa – szkoła baletowa i aktorska, pierwsze debiuty i początek wielkiej kariery. Łódź – gdzie wystąpiła jako młoda aktorka. Kraków – w którym przez tydzień występowała na deskach teatru. Bydgoszcz – gdzie mieszkała przez kilka lat jej matka i którą odwiedzała Pola. Oraz Sosnowiec – gdzie poznała swojego pierwszego męża i gdzie krótko mieszkała. O ile jednak w/w miejscowości od dawna istnieją w świadomości wielbicieli talentu Poli Negri i badaczy jej działalności artystycznej, Brdów dopiero zaczyna wypełniać to miejsce. Z pewnością jest ono niepoślednie, może jedno z najważniejszych. Bezsprzecznie bardzo mocno związane z matką Poli Negri. Eleonora Chałupiec (Chalupec) z domu Kiełczewska i jej rodzina pochodzili z Brdowa. Niewątpliwie można powiedzieć, że z Brdowa wyrastają korzenie Poli Negri ze strony matki.
Reasumując, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele rodziny Kiełczewskich. Wnuczka Teofila Kamińskiego, w którego domu zatrzymywała się Pola Negri odwiedzając wraz z matką Brdów. Godne uwagi jest, że przybyło wielu mieszkańców Brdowa i Koła. Podczas gdy oficjalnie otwarto wystawę przez dyrektora Muzeum Tomasza Nuszkiewicza, głos zabrał Autor książki. Opowiedział o inspiracjach do jej powstania oraz krótko ją przedstawił. Przede wszystkim zdradził gościom kilka ciekawych historii zawartych w książce oraz przytoczył kilka anegdot związanych z Gwiazdą.
Oto, co zaobserwował obiektyw naszej kamery: