Premiera książki Dariusza Racinowskiego

Wraz z wernisażem, uroczysta premiera najnowszej książki regionalisty Dariusza Racinowskiego.

W poniedziałek 18 lipca o godz. 1300 w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. Kajki 44 otwarto wystawę „Pola Negri. Legenda Kina”. Podczas uroczystości odbyła się premiera książki Dariusza Racinowskiego „Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem. Brdowskie korzenie i ślady Poli Negri”.

Brdów to niewielka miejscowość w powiecie kolskim. Posiada bogatą przeszłość, wpisuje się w krąg miast związanych z życiem i działalnością Poli Negri. Dołącza do takich miejscowości jak Lipno – miejsce urodzenia; Warszawa – szkoła baletowa i aktorska, pierwsze debiuty i początek wielkiej kariery; Łódź – gdzie wystąpiła jako młoda aktorka; Kraków – w którym przez tydzień występowała na deskach teatru; Bydgoszcz – gdzie mieszkała przez kilka lat jej matka i którą odwiedzała Pola oraz Sosnowiec – gdzie poznała swojego pierwszego męża i gdzie krótko mieszkała. O ile jednak w/w miejscowości od dawna istnieją w świadomości wielbicieli talentu Poli Negri i badaczy jej działalności artystycznej, Brdów dopiero zaczyna wypełniać to miejsce. A jest ono niepoślednie, może jedno z najważniejszych. Bardzo mocno związane z matką Poli Negri – Eleonorą Chałupiec (Chalupec) z domu Kiełczewską i jej rodziną oraz, przez matkę, z samą aktorką. Można powiedzieć, że z Brdowa wyrastają korzenie Poli Negri ze strony matki.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele rodziny Kiełczewskich, wnuczka Teofila Kamińskiego, w którego domu zatrzymywała się Pola Negri odwiedzając wraz z matką Brdów, wielu mieszkańców Brdowa i Koła. Po oficjalnym otwarciu wystawy przez dyrektora Muzeum Tomasza Nuszkiewicza, głos zabrał Autor książki opowiadając o inspiracjach do jej powstania oraz krótko ją przedstawiając. Zdradził gościom kilka ciekawych historii zawartych w książce oraz przytoczył kilka anegdot związanych z Gwiazdą. Na koniec spotkania nie zabrakło autografów i gratulacji. Całe spotkanie odbyło się w przyjemnej i życzliwej atmosferze.

Oto, co zaobserwował obiektyw naszej kamery:

Fragment wystąpienia Autora książki: