Wpływ funduszu sołeckiego na rozwój polskiej wsi book cover

Wpływ funduszu sołeckiego na rozwój polskiej wsi

Wpływ funduszu sołeckiego jest ogromnym bodźcem do rozwoju polskich wsi. Aby korzystać z Funduszu Sołeckiego, rada gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu go z budżetu gminy

Wpływ funduszu sołeckiego na rozwój polskiej wsi  jest formą poradnika, zarówno dla młodych jak i doświadczonych sołtysów. Stanowi kompleksową pomoc w rozwoju sołectwa. Przedstawia wszystkie możliwości oraz ograniczenia w funkcjonowaniu funduszu sołeckiego w naszych wsiach. Realne wykorzystanie funduszy zostało szczegółowo opracowane na podstawie województwa małopolskiego gdzie dokonano badań, lecz otrzymane wyniki i spostrzeżenia można przenieść na cały kraj. Fundusz sołecki jest kroplą w morzu potrzeb każdego sołectwa. Jednak należy się zastanowić, w jaki sposób ta niewielka ilość pieniędzy wydzielona z budżetu gminy powoduje rozwój wsi, przyczynia się do tego, że wieś staje się piękniejsza, nowoczesna, nie kojarząca się tylko z rolnikami i gospodarstwami rolnymi.
Stworzenie mieszkańcom wsi możliwości decydowania o przeznaczeniu części środków finansowych z budżetu gminy znakomicie wpisuje się w realizację zasady samorządności. Doceniono ukryte w mieszkańcach możliwości, zaktywizowano ich, a to zaowocowało zdecydowanym rozwojem wsi. Uświadomiono sobie, że posiadając środki finansowe można zmienić wizerunek danej miejscowości, wspomóc jej rozwój i rozwiązać choć część problemów.

Nie bez znaczenia jest także kwestia procesu kształtowania się zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego na terenach wiejskich, zaszczepienia w mieszkańcach poczucia odpowiedzialności za rozwój swojego regionu. Te pozytywne strony funduszu podkreślają najczęściej beneficjenci funduszu.

Jarosław Tomala (ur. 1994 r.) to mieszkaniec polskiej wsi. Wychował się i do dzisiaj mieszka w Łętowem w woj. małopolskim w gm. Mszana Dolna. Jest studentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przyszłość swoją wiąże z polska wsią, chce aktywnie działać na rzecz swojej małej ojczyzny. Jest zainteresowany strukturami wiejskimi, rozwojem polskich sołectw oraz życiem politycznym szczebla samorządowego.

Zapoznaj się z darmowym fragmentem

Książka dostępna w formatach: Format-papierowy_ebooki