Nowele book cover

Nowele

Nowele to ebook, który jest debiutem literackim Teresy Borowieckiej.

Nowela to utwór literacki niewielkich rozmiarów, na ogół pisany prozą (nowele wierszowane należą do rzadkości). Charakterystyczną cechą gatunku jest jego konstrukcja: jednowątkowa akcja powinna sprawnie zmierzać do punktu kulminacyjnego i rozwiązania. Z uwagi na swoje rozmiary, w noweli unika się pobocznych wątków czy przedstawiania zdarzeń niezwiązanych ściśle z fabułą. Brak więc tutaj głębszej charakterystyki postaci, bogatych opisów czy epizodów.

Bez wątpienia zawarte w książce nowele, przedstawiają prawdziwe historie. Szukam cioci to historia sześcioletniej dziewczynki, która samotnie podróżowała z Bochni do Krakowa w poszukiwaniu cioci. Podobnie Mezalians to historia prawdziwej miłości, która pomimo wielu przeszkód zakończyła się szczęśliwie. Godną uwagi jest nowela Niespodziewany organista. Ze względu na fakt, że to historia wychowanka domu dziecka, który trafił do jednostki wojskowej w Bochni. Trafił tam aby odbyć zasadniczą służbę wojskową. Prawdopodobnie dzięki pomocy pewnego kaprala jego życie ulega zmianie. Macocha to historia cioci Autorki, której macocha nie lubiła i za wszelką cenę chciała się pozbyć. Pan mecenas to historia młodej kobiety, pokrzywdzonej przez los, której udało się znaleźć pomoc u cioci w Świdnicy. Szwed to historia młodej panienki po maturze, która miała staroświeckich rodziców. Dzięki pomocy sąsiada wychodzi za mąż za Szweda. Nowela pozwala poznać humorystyczne zachowania jej ojca.

Podobnie pozostałe nowele zostały napisane w oparciu o historie opowiedziane przez znajomych. Ich akcja toczy się podczas stanu wojennego

Teresa Borowiecka urodziła się 21 lipca 1950 roku w Bochni. Po trzyletnich studiach z zakresu ekonomiki przedsiębiorstw, rozpoczęła pracę w Zakładzie Energetycznym w Bochni. Po przejściu na emeryturę w 2005 roku zaczęła pisać nowele i utwory wierszowane. Jest mężatką i ma dwie córki.

 Zapoznaj się z darmowym fragmentem

Format-ebooki

E-book dostępny w formatach: